Viralt8 timer siden

Rørende detalje alle taler om: Delfiner bød astronauter velkommen hjem

Astronauterne Suni Williams og Butch Wilmore kunne ikke have bedt om en mere perfekt velkomst, da de for kort tid siden landede på Jorden – efter at have været strandet i rummet i ni måneder
Delfiner bød astronauterne Suni Williams og Butch Wilmore velkommen hjem.
Delfiner bød astronauterne Suni Williams og Butch Wilmore velkommen hjem.
 Foto: AP/Nasa/Ritzau Scanpix

LÆS OGSÅ: Suni Williams hjemme efter at være strandet i rummet i ni måneder: Se hendes vilde forvandling

Efter at have været ufrivillig strandet i rummet i hele 286 dage, fortjente de to amerikanske astronauter Suni Williams og Butch Wilmore en varm velkomst – og det må man sige, at de fik!

For intet mindre end en flok legesyge delfiner tog imod astronauterne, da de for kort tid siden landede ud for Floridas kyst i deres kapsel.

De nysgerrige delfiner begyndte at cirkle rundt om rumkapslen blot et par minutter efter, at den havde ramt havoverfladen, viser en video, som NASA har frigivet. Du kan se videoen længere nede i artiklen.

https://imgix.seoghoer.dk/2025-03-19/Skaermbillede-2025-03-19-kl.-13.49.02.png
Flere delfiner stod tilsyneladende klar til at tage imod astronauterne.
 Foto: Nasa

59-årige Suni Williams og 62-årige Butch Wilmore skulle oprindeligt have opholdt sig på Den Internationale Rumstation i otte dage.

Men der opstod problemer med det Boeing Starliner-fartøj, de skulle hjem med, og derfor endte der med at gå hele ni måneder, før makkerparret igen havde jord under fødderne.

59-årige Suni Williams og 62-årige Butch Wilmore landede klokken 22:57 tirsdag aften i SpaceX-rumkapslen Crew Dragon i Den Mexicanske Golf ud for Floridas kyst.

De to er efterfølgende blevet fragtet til Johnson Space Center i Houston, Texas.

Her vil de blive tilset af en række læger, før de får grønt lys til at komme hjem til deres familier.

Butch Wilmore og Suni Williams fulgtes hjem til Jorden med Nick Hague og Aleksandr Gorbunov.
Butch Wilmore og Suni Williams fulgtes hjem til Jorden med Nick Hague og Aleksandr Gorbunov.
 Foto: AP/Nasa Handput/Ritzau Scanpix

Og der bliver formentlig nok at se til for lægeholdet – for både Suni Williams og Butch Wilmore er mærket efter at have tilbragt så mange dage i rummet.

Astronauter, der opholder sig længe i rummet, oplever nemlig en række fysiske og fysiologiske ændringer på grund af både mikrogravitation og øget stråling, viser undersøgelser.

Sponsoreret indhold