Se billederne: Så tæt var Michael Halbye med dronning Mary og kong Frederik

Kongeparret står lige nu i midten af en festlig fejring, fordi deres datter prinsesse Isabella snart fylder 18 år.
Men nu er de blevet ramt af en tragedie.
Tidligere i dag kom det frem, at Mary Fondens bestyrelsesmedlem og tidligere Lego-bestyrelsesformand Michael Halbye er død i en skiulykke.
Halbye var ikke bare hvem som helst, og han havde rigtig gode relationer til det danske kongehus, som går flere år tilbage.

Som SE og HØR tidligere har beskrevet, startede forholdet mellem Halbye og kongefamilien, da Halbye blev rådgiver for vores nuværende kong Frederik.
Siden blev de gode venner, og faktisk blev de så tætte, at Halbye fik lov til at møde og senere kende dronning Mary, før vi andre dødelige anede, hvem hun var.
Inden, hun blev offentliggjort, "gemte" hun sig nemlig hos Halbyes landsted på Bognæs ved Roskilde Fjord.
Siden da har han været fast deltager, når kongen skulle på jagt, og siden 2017 har han som nævnt været en stor spiller i Mary Fonden.
Han ejer også bygninger i Tisvildeleje, som er kendt for at være en feriedestination under den danske sommer for regentparret.

Halbye har også været med på gæstelisten til både kongeparrets bryllup, kronprins Christians barnedåb og tvillingerne prins Vincent og prinsesse Josephines barnedåb, prinsesse Isabellas konfirmation og Marys 50-års fødselsdag.
Han var også med under dronning Margrethes 50-års regeringsjubilæum.
Og han var selvfølgelig også at finde på gæstelisten, da kongeparret blev gift i 2004.

Med andre ord: Kongeparret har mistet en af deres allernærmeste venner.
SE og HØR har kontaktet Kongehuset for at høre, om de har en reaktion på det tragiske dødsfald.
De har ikke nogen kommentarer.