Krimi24. april 2025 (opd. 24. april 2025)

Tre mænd tiltalt: Stak 23-årig mand ihjel

Tre unge mænd tiltalt for drab i Birkerød – sagen skal for retten i Lyngby
Den døde mand ligger her i baggrunden med et lagen over sig.
Den døde mand ligger her i baggrunden med et lagen over sig.
 Foto: Presse-fotos.dk

Tre mænd er blevet tiltalt for at have slået en 23-årig mand ihjel i Birkerød den 28. oktober sidste år.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra Nordsjællands Politi.

Den unge mand blev sent om aftenen stukket adskillige gange med kniv ved Søndervangshallen i Birkerød, hvilket førte til, at han umiddelbart efter døde.

Tidligere er det blevet oplyst, at offeret blev ramt af knivstik i ryggen, maven og i brystet. Alle stederne blev han stukket to gange.

Mændene, som politiet mener står bag, er 19, 20 og 22 år. Den 20-årige har siddet varetægtsfængslet i sagen siden slutningen af oktober, mens de to andre har været fængslet siden midten af november.

Den 20-årige drabstiltalte er foruden drabet blevet tiltalt for i to tilfælde at have været i besiddelse af en mindre mængde kokain, som han havde til hensigt at sælge videre.

Politiet har under sagen haft søgelyset rettet mod endnu tre personer, som blev anholdt og sigtet i sagen. Sigtelsen mod to af dem er frafaldet, mens den sidste ifølge Nordsjællands Politi stadig er sigtet for drab.

Det er ikke meldt ud, hvad motivet til drabet skulle være. Men i begyndelsen af efterforskningen oplyste politiet, at både den dræbte og i hvert fald nogle af de sigtede allerede inden drabet var kendt af politiet fra det kriminelle miljø i Birkerød.

Politiet har også arbejdet ud fra en hypotese om, at drabet er relateret til et internt opgør i det kriminelle miljø. Om det har vist sig at være korrekt, er torsdag uvist.

Sagen skal efter planen føres ved Retten i Lyngby over otte retsdage, men det er endnu uvist, hvornår retssagen begynder.

Sponsoreret indhold