KongeligeI går

Særlige pladser ved pavens begravelse: Derfor er dronning Mary vigtigere end Donald Trump

Intet er overladt til tilfældighederne, når der lørdag tages plads til Pave Frans' begravelse - og her er danske dronning Mary dømt vigtigere end Donald Trump
Donald Trump kommer til at spejde op efter dronning Mary, som skal sidde foran ham til pavens begravelse.
Donald Trump kommer til at spejde op efter dronning Mary, som skal sidde foran ham til pavens begravelse.
 Foto: Hanne Juul, Kamil Krzaczynski/AFP/Ritzau Scanpix

LÆS OGSÅ: Vækker undren: Derfor dukker Mary op til Pave Frans begravelse uden Frederik

Siddepladserne ved Pave Frans' begravelse er naturligvis nøje udstukket til de inviterede. Og her har man delt rækkerne op i niveauer alt efter, hvor vigtige gæsterne ifølge Vatikanet er.

Det betyder blandt andet, at vores egen dronning Mary får en plads meget længere fremme end amerikanske præsident Trump. Her er forklaringen.

Selv om den endelige siddeplan endnu ikke er offentliggjort, er det ifølge blandt andet avisen The Telegraph kutyme, at pladserne fordeles således:

På de forreste rækker sidder de katolske kongelige. Eftersom det danske kongehus bekender sig til den evangelisk-lutherske tro, betyder det, at dronning Mary derfor får plads i niveau to, som er for de royale, der ikke er katolikker.

Verdensledere, statsoverhoveder og andre vigtige mennesker, som ikke er kongelige, får plads i niveau tre. Det betyder, at Donald Trump får plads længere tilbage end dronning Mary.

Udenlandske gæster sidder desuden på den ene side af kisten, mens den anden side er for kardinaler, biskopper, ærkebiskopper og andre katolske ledere.

Ifølge avisen Daily Mail kommer den amerikanske præsident formentlig til at blive slemt skuffet over sin plads ved ceremonien.

For tre år siden deltog hans forgænger Joe Biden nemlig i dronning Elizabeth II's begravelse, og her gjorde Trump nar af hans placering på række 14, som ifølge ham var respektløst over for USA.

Hvis han var præsident (på det tidspunkt), så var han blevet flyttet tættere på, lød det.

Alt tyder dog på, at Donald Trump bliver placeret på niveau tre ud af tre, fordi han ikke er royal.

Pave Frans bliver begravet lørdag 26. april. Der er erklæret ni dages officiel sorg i Vatikanet, som begyndte tirsdag.

Pave Frans har i sit testamente bekræftet, at han ønsker at blive begravet i kirken Santa Maria Maggiore, der en af de fire hovedkirker i Rom, og ikke i Peterskirken som mange andre paver.

Han ønsker at blive begravet "i jorden, uden særlig dekoration", men med sit pavenavn på latin: Franciscus.

Pave Frans har bedt om at ligge i en simpel trækiste. Hans forgængere er derimod blevet begravet i tre kister placeret inden i hinanden og lavet af henholdsvis cypres, bly og eg.

Pave Frans, der havde det borgerlige navn Jorge Mario Bergoglio, blev født i Argentina og var den første sydamerikanske pave. Han blev valgt som pave 13. marts 2013.

Sponsoreret indhold