
Eventkongen Peter Bindner kæmper for sin frihed: Kan gå helt galt for ham

TIP OS: Kender du mere til sagen? Del din viden i en mail til tip@seoghoer.dk
LÆS OGSÅ: Eventkongen Peter Bindner er gået konkurs
I dag kulminerer en af de mest opsigtsvækkende sager om coronastøttefusk, når Københavns Byret tager fat på anklagemyndighedens krav om en bøde på 100 millioner kroner og fængselsstraf til eventmageren Peter Bindner og hans tidligere partner Eva Lindblad Pedersen.
De to er tiltalt for groft bedrageri med offentlige midler, og risikerer op til otte års fængsel, fremgår det af anklageskriftet, som Ekstra Bladet har fået aktindsigt i.
Ifølge myndighederne har de i fællesskab og efter aftale forsøgt at tiltuske sig 12 millioner kroner i coronastøtte ved hjælp af “misvisende budgetter og fakturaer”.
Peter Bindner nægter dog at have gjort noget forkert.
Sagen trækker tråde tilbage til pandemien, hvor Bindner via sit firma PB Action Fest og Eventbureau fik millioner til et opsigtsvækkende koncept: en musikbus, som skulle bringe koncerter ud til danskerne i isolation.
Bindner hævdede dengang, at otte busture kostede svimlende 24.830.750 kroner, hvilket sikrede ham maksimalt tilskud fra Slots- og Kulturstyrelsen.
Men en senere markedsundersøgelse afslørede noget ganske andet: reelle omkostninger blev vurderet til blot 1.788.164 kroner.
Det har fået styrelsen til at kræve hele 10,7 millioner kroner retur – et krav, Bindner har nægtet at imødekomme. Resultatet blev, at han endte i personlig konkurs og mistede både lejlighed og sommerhus.
Et centralt punkt i sagen er samarbejdet med Eva Lindblad Pedersen, skriver Ekstra Bladet. Mange af de fremlagte fakturaer stammer fra hendes firma, Event Fantastic.
Ifølge Bindner var Pedersen blot en underleverandør, og derfor mener han ikke, at hun skal dokumentere sine omkostninger nærmere.
Der er samlet sat 10 retsdage af til den omfattende sag.
