Krimi28. april 2025

Anholder mistænkt for overfald på kvinde i Glostrup

En mistænkt er blevet anholdt i sagen, hvor en kvinde blev overfaldet, da hun var på vej hjem fra Glostrup Station. Hun blev befamlet af personen
Det var nær Glostrup Station, at kvinden blev overfaldet af en ukendt mand.
Det var nær Glostrup Station, at kvinden blev overfaldet af en ukendt mand.
 Foto: Københavns Vestegns Politi

Natten til søndag den 20. april blev en kvinde overfaldet, da hun var på vej hjem fra Glostrup Station.

Her blev kvinden omkring klokken 01:45 ved Stationsparken og Wattvej overfaldet af en ukendt mand, som greb hende bagfra og befamlede hende. Kvinden skreg og gjorde modstand, og manden opgav sit forehavende og flygtede fra stedet.

Nu er en mand blevet anholdt i sagen. Det skriver Københavns Vestegns Politi i en pressemeddelelse.

”Vi søger vidner, som har været i området omkring Wattvej og Stationsparken natten til søndag, eller som har lagt mærke til noget mistænkeligt, der kan have relevans for sagen,” siger politikommissær Kåre Laustsen fra Københavns Vestegns Politi.

Sponsoreret indhold