Jay-Z og Beyonce: Nej til støttesang
Der er ingen tvivl om, at stjerneparaden ved nyindspilningen af den legendariske støttesang "We Are The World" er imponerende.
Men 2 af de allerstørste navne er ikke med - rapstjernen Jay-Z og hans hustru, gudesmukke Beyonce. Og det er ikke, fordi de ikke er blevet spurgt.
De nægter simpelthen at medvirke til netop dén 25 år gamle sang.
- Jeg sætter stor pris på formålet, og at der samles millioner ind til fordel for hjælpearbejdet i Haiti. Men for mig er "We Are The World" lige så hellig som Michael Jackson "Thriller". Der er nogle sange, noget musik, som ikke skal røre, siger Jay-Z til MTV-News.
Han havde foretrukket, at der var blevet skrevet en helt ny sang
- Det var det, jeg forsøgte med "Stranded", siger han om den Haiti-sang han indspillede med Rihanna og Bono. Sangen blev lavet og indspillede penge i forbindelse med indsamlingaktionen "Hope for Haiti Now".