18 unge til observation efter puttefest i Dyrehaven

64 unge var en tur forbi Dansk Røde Kors' samaritter under fredagens puttefest i Dyrehaven, og 18 af dem har ligget til observation i samaritternes telt.
Det oplyser vagtchef ved Nordsjællands Politi David Buch lørdag morgen.
- Det kan være nogen, der havde det dårligt, kastede op eller havde det for varmt, siger han.
Puttefesten er en årligt tilbagevendende begivenhed, hvor mange gymnasieelever i hovedstadsområdet mødes i Dyrehaven for at byde de nye 1.g'ere - der ofte omtales som putter - velkommen.
Ifølge TV2 var der sidste år 92 unge forbi samaritterne, hvoraf 28 blev holdt under opsyn.
Der var i gennemsnit omkring 6000 mennesker ad gangen i Dyrehaven fredag. Det oplyste Per Thuesen, der er vicepolitiinspektør i Nordsjællands Politi, natten til lørdag, da de sidste unge var ved at tage hjem.
- Stemningen har generelt været god.
- Når så mange unge mennesker samles, vil der jo ofte opstå nogle sammenstød, og det er også det, der er sket i år, sagde Per Thuesen.
Politiet har i forbindelse med festlighederne registreret tre overtrædelser af straffeloven. En person er mistænkt for et seksuelt overgreb mod en 15-årig pige.
Lørdag morgen er politiet fortsat ved at efterforske sagen, så politiet kan endnu ikke oplyse, hvad der nærmere er sket, ligesom det endnu ikke er afklaret, om personen skal løslades eller fremstilles i grundlovsforhør.