Nyheder29. april 2023

Babyboom på fødegang rykker fødsler til andre hospitaler

Er du sat til at skulle føde på Holbæk Sygehus, skal du måske føde et helt andet sted
Nogle af de fødende på Holbæk Sygehus må tage turen til Rigshospitalet.
Nogle af de fødende på Holbæk Sygehus må tage turen til Rigshospitalet.
 Foto: Bent K Rasmussen/Ritzau Scanpix

Gravide kvinder får rykket fødsler på grund af 15 gravide jordemødre på én afdeling.

Det skriver TV 2 Kosmopol på baggrund af en pressemeddelelse fra Region Sjælland.

På grund af de 15 gravide jordemødre rykkes månedligt 25 fødsler fra 1. maj til Sjællands Universitetshospital i Roskilde og Rigshospitalet.

De sidste år har Universitetshospitalet i Roskilde grundet personalemangel sendt en del fødsler til blandt andet Holbæk Sygehus.

Nu kommer nogle af disse retur til Roskilde som følge af de 15 gravide ansatte.

Cheflæge på Sjællands Universitetshospital Helena Westring Hvidmand glæder sig over samarbejdet mellem fødeafdelingerne.

– Vi er glade for, at vi på Sjællands Universitetshospital i Roskilde allerede nu kan tage nogle fødsler tilbage, som ellers var planlagt til at føde på Holbæk Sygehus.

– Vi havde selvfølgelig helst undgået at rykke de gravide og fødslerne. Men vi gør det for at sikre gode, trygge rammer og de rette sundhedsfaglige kompetencer til at tage hånd om de fødende, siger hun.

Sponsoreret indhold