Dine penge22. april 2025 (opd. 22. april 2025)

Dansk ekspert advarer: Denne aktie kan koste dig dyrt

Alene i 2025 er Tesla-aktien faldet med næsten 44 procent. Tirsdag aften præsenterer selskabet regnskab

Der er næsten garanti for store kursudsving i Tesla-aktien, når elbilproducenten præsenterer sit regnskab for første kvartal tirsdag aften dansk tid.

Det vurderer Per Hansen, som er investeringsøkonom i Nordnet.

- Fremtiden (for Tesla, red.) byder på muligheder, men også meget synlige udfordringer, skriver han i en kommentar.

Ifølge ham er det muligt, at Tesla-aktien kan stige eller falde op mod ti procent efter regnskabet afhængigt af resultaterne.

De seneste måneder er Tesla-aktien faldet markant. I 2025 alene er aktien dykket næsten 44 procent.

Mandag gik aktien tilbage med knap seks procent. Formentlig som "en nervøs reaktion" forud for tirsdagens regnskab, lyder det fra Per Hansen.

- Hvis aktien skal vende udviklingen, kræver det kortsigtet, at investorerne tænker, at udfordringerne er kendte eller forbigående, og at Elon Musk kan trække en kanin op af hatten, skriver han.

Per Hansen peger på flere udfordringer, som Tesla har oplevet den seneste tid. For eksempel er en ny og billigere elbilmodel forsinket, og så har Tesla fået konkurrence fra kinesiske og europæiske elbilproducenter.

Derudover har Teslas topchef, Elon Musk, markeret sig på den politiske scene som en af største støtter til USA's præsident, Donald Trump.

Blandt andet står Musk i spidsen for USA's Departement for Regeringseffektivitet (Doge), der har som mål at fjerne udgifter i det offentlige budget i USA.

- De fleste er enige om, at Tesla er Elon Musk, men også at hans politiske- og andre engagementer er betydelige støjkilder, lyder det fra Per Hansen.

Dan Ives, der er analytiker i investeringsselskabet Wedbush Securities, deler samme analyse.

Ifølge ham er Tesla "desværre" blevet et politisk symbol for Trump administrationen.

- Musk er nødt til at forlade regeringen, tage et stort skridt tilbage fra Doge og vende tilbage til at være administrerende direktør på fuld tid i Tesla.

- Tesla er Musk, og Musk er Tesla, og enhver der ikke tror på, at brandet har lidt skade på grund af Musk, bør tilbringe noget tid med bilkøbere i USA, Europa og Asien, skriver han ifølge mediet Bloomberg.

I Danmark er salget af Tesla-biler blevet mere end halveret i første kvartal i år sammenlignet med samme periode 2024.

Samme tendens viser sig også i andre europæiske lande. I Frankrig, Sverige og Holland er det kvartalsmæssige salg af Tesla-biler faldet med mellem 41 og 55 procent.

Tesla har allerede meldt ud, at selskabet i første kvartal leverede 336.681 biler. Det var færre, end hvad analytikere og investorer havde forventet.

Sponsoreret indhold