Drama i Paris: "Mona Lisa"-maleri udsat for hærværk

En mand forklædt som en gammel kvinde i kørestol forsøgte søndag at vandalisere verdens mest kendte maleri: ”Mona Lisa”-maleriet i Paris.
Manden sprang pludselig op fra sin kørestol, da han stod foran Leonardo da Vincis berømte maleri. Herefter forsøgte han at knuse den skudsikre rude, der beskytter maleriet, før han kvadrede kage ud over glasset.
Kort efter blev han overmandet af sikkerhedspersonalet på museet, der eskorterede ham ud.
Maleriet slap uskadt fra episoden.

Det verdenskendte værk kendes også som ”La Gioconda”. Leonardo Da Vinci påbegyndte kunstværket tilbage i 1503 i Firenze i Italien og arbejdede på det i mindst 3 år.
I dag holder maleriet til i sit eget beskyttede rum på Louvre-museet i Paris. Maleriet er beskyttet bag skudsikkert glas, ligesom det er omgivet af et specielt mikroklima, der beskytter værket mod de skadelige virkninger fra luften.
Søndagens episode er ikke første gang, at ”Mona Lisa”-værket har været forsøgt ødelagt. I 1956 blev maleriet ødelagt ad to omgange.
Første gang blev maleriet vandaliseret med syre, og anden gang blev en sten kastet på maleriet, hvilket betød, at der blev slået en flig af maleriet.
Siden har værket været placeret i det beskyttede rum.