Nyheder1. oktober 2022

Gasrørledning ser ud til at være tom for gas efter sabotage

Nord Stream 2 synes at være tømt for gas
Der er fosset ud med gas i Østersøen det meste af ugen, men nu ser den ene rørledning, Nord Stream 2, ud til at være tom. 
Der er fosset ud med gas i Østersøen det meste af ugen, men nu ser den ene rørledning, Nord Stream 2, ud til at være tom.
 Foto: Danish Defence Command/Reuters/Ritzau Scanpix

Gasrørledningen Nord Stream 2 i Østersøen ser ud til at være tømt for gas.

Det skriver Energistyrelsen på Twitter.

- Nord Stream 2 AG selskabet har informeret Energistyrelsen om, at der nu synes at være opnået et stabilt tryk på NS2 A-rørledningen. Dette tyder således på, at udblæsningen af gas er tilendebragt på denne rørledning, skriver Energistyrelsen.

Det fremgår ikke af tweetet, hvad status er på Nord Stream 1. Fredag meddelte Energistyrelsen, at gasudslippene på Nord Stream 1 forventes at ophøre søndag.

Der har lækket gas ud i Østersøen i dagevis, og statsminister Mette Frederiksen (S) understregede igen lørdag, at der er tale om sabotage.

Lørdag har hun været i både London og Bruxelles for blandt andet at tale om situationen i Østersøen.

Mette Frederiksen har blandt andre talt med Storbritanniens premierminister, Liz Truss, Frankrigs præsident, Emmanuel Macron, og Natos generalsekretær, Jens Stoltenberg.

- Vi har været på overarbejde internationalt og diplomatisk. Jeg har talt med Scholz to gange, med den svenske statsminister ad flere runder, europæiske ledere, og i dag er jeg så i Downing Street.

- Dette er ikke kun et anliggende for Danmark og Sverige. Dette er noget, som har interesse i Nato, EU og blandt vores allierede, hvorfor jeg selvfølgelig er glad for den meget entydige opbakning både fra Nato, EU og i dag fra Storbritannien, sagde Frederiksen tidligere lørdag, da hun var i London for at besøge Truss.

Nord Stream 1 og 2 går fra Rusland til Tyskland. Hvor Nord Stream 2 aldrig har været taget i brug, var Nord Stream 1 midlertidigt lukket, da sabotagen fandt sted.

Mandag blev der konstateret en lækage på Nord Stream 2-forbindelsen cirka 20 kilometer syd for Dueodde på Bornholm.

Tirsdag morgen blev der fundet to lækager på Nord Stream 1-forbindelsen nordøst for Bornholm langt væk fra kysten. Torsdag morgen kom det frem, at der også var et fjerde læk.

Sponsoreret indhold