Jeg vil bare være kendt

34-årige Thomas Voss satser stærkt på, at hans deltagelse i Vild med dans gør ham til et kendt ansigt.
Og han er ikke bleg for at indrømme, at det faktisk var en af årsagerne til, at han straks takkede ja, da TV2 spurgte ham.
Læs også: Her er årets Vild med dans-deltagere
- Kendis-faktoren tæller meget i mit fag, så jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at det ikke også spillede ind, da jeg sagde valgte at sige ja til at være med. Jeg lever jo lidt af mit ansigt, kan man godt sige, indrømmer han til Ekstra Bladet (link fjernet).
Indtil nu har man mest kunne opleve den relative ukendte skuespiller i biroller i danske film og tv-serier, men han har også en enkelt større rolle på sit cv - nemlig hovedrollen i
filmen Julefrokosten, som er et par år gammel.
Læs også: Julefrokosten - forrygende folkekomedie
Skuespilleren skal lære at danse af den professionelle danser Julie Westergaard, som for første gang er med i Vild med dans.