Jim Lyngvild: Ulovlig tatovering

I Danmark er det ikke lovligt at blive tatoveret på hænderne. Men det er det hos vores naboer i Sverige.
Derfor har Jim Lyngvild ikke set nogen anden udvej, end at blive tatoveret på den anden side af sundet som led i en kæmpetatovering på arme og hænder.
Tatoveringer, som seoghør.dk tidligere har skrevet, koster over 40.000 kr.
Lyngvild: Tattoo til 40.000 kr.
- Har både op og nedtur i dag. Skal først til Sverige for at tatoveres (Hos Meatshops søsterbutik), da man i Danmark ikke må blive tatoveret på hånden, skriver modehomoen på sin Facebook-profil.
Han bruger i denne tid de mange penge på at få begge arme dækket med tatoveringer for at hylde de nordiske guder Odin og Freja.
- Jeg ville gerne gøre noget ekstra for guderne, udtalte Jim, der har dyrket den såkaldte ase-tro i cirka ti år, for nylig til seoghør.dk.

Det er et stort projekt, Jim Lyngvild har gang i. (Foto: Privat)
Stephanie Kessler: Sviner Lyngvild