
Kommunikationsekspert om Henrik Sass Larsen: - Virkeligheden overgår fantasien

LÆS OGSÅ: Henrik Sass Larsen: - Jeg har aldrig nogensinde gjort et barn fortræd
Fredag kunne Berlingske afsløre, at en unavngivet "tidligere minister og nuværende topchef i erhvervslivet" er tiltalt for at være i besiddelse af en omfattende mængde billedmateriale, der viser seksuelle krænkelser af børn.
Det tog ikke lang tid for offentligheden at identificere, hvem den tidligere minister var.
Og søndag meddelte Henrik Sass Larsens forsvarsadvokat, Peter Lundmark Jensen, så, at han har frafaldet anmodningen om navneforbud i sagen.
Den tiltalte eksminister nægter sig skyldig i alle anklager. I en fælles pressemeddelelse udsendt af forsvarsadvokaten og Henrik Sass Larsen selv, lyder det:
"Jeg har aldrig nogensinde gjort et barn fortræd - og kommer aldrig til at gøre det. Mit ærinde har været det stik modsatte."
En udtalelse, som kommunikationsekspert Anna Thygesen mener er en klassisk Sass Larsen-metode.

- Rent kommunikativt så passer det jo til det, vi kender Sass for. Rimelig aggressiv i sin måde at kommunikere på, hvor han lynhurtigt tager den over på sig selv.
- Det er en sag, hvor virkeligheden nærmest overgår fantasien, siger hun og tilføjer, at "det er det eneste rigtige at gøre" at droppe navneforbudet.
WeDo Communication-direktøren sætter dog spørgsmålstegn ved Sass Larsens såkaldte "ærinde".
- Hvad skulle hans ærinde være? At stoppe børneporno?
Ifølge Berlingskes oplysninger er der nemlig blandt de store mængder børneporno også blevet fundet en børnesexdukke.

Noget, der siden 2022 har været ulovligt at være i besiddelse af, og som psykolog og lektor emerita ved Aarhus Universitet, Karen Pallesgaard Munk, til TV 2 har kaldt "en lov, der er vedtaget i blinde".
- Allerede nu er der uenighed om den lov, hvor flere psykologer mener, at det er en fejl, at det er blevet kriminaliseret. Det kan jo godt være, at det er det, der er det modsatte ærinde, siger Anna Thygesen til SE og HØR.
- Og ja, det men vel så kan sige er, hvad er der så på de film? Hvad er det for nogle børn?
Hvad gør Mette F.?
Anne Thygesen mener desuden, at det nu er helt afgørende for Mette Frederiksen og Socialdemokratiet, at der bliver taget skarpt afstand til sagen.
- Det handler om håndteringen mere end om Sass Larsen. Så det kommer helt an på, hvordan hun lægger afstand til det, og hvor stærkt hun gør det.
- Det bliver spændende at se, hvor langt de vil gå for ikke at tale om det.
