Et overgravet kabel ved Middelfart har voldt problemer i tirsdagens morgentrafik.
Regionaltog mellem Odense og Fredericia har været aflyst, men kablet er repareret.
- Så er vi ved at være på sporet på Vestfyn igen. Det overgravede kabel er fikset, og køreplanen begynder at ligne den normale igen, skriver Banedanmark på X.
Derfor forventes det, at de første regionaltog fra Odense igen kører fra klokken 8.36, skriver DSB på sin hjemmeside.
Første regionale afgang fra Fredericia ventes at blive klokken 9.30.
Enkelte InterCity-tog blev desuden aflyst som konsekvens af gravearbejdet.
Det skrev DSB på det sociale medie X kort før klokken 06.
- Banedanmark har et overgravet kabel ved Middelfart, som betyder, at ikke alle tog mellem Odense og Fredericia kan køre, lød det i opslaget.
Intercitytog mellem Østerport og Kolding blev også aflyst mellem Odense og Kolding.
DSB skaffede tirsdag morgen omkring klokken 07.30 togbusser, der kørte mellem Odense og Fredericia.
Der var tale om "et lidt større arbejde", lød meldingen om kablet ved Middelfart.
Øvrige tog blev ramt af forsinkelser, da der skulle gives plads til arbejdet med det ødelagte kabel.
Også andre steder i landet er der færre togafgange tirsdag morgen.
Frem til klokken 12 kører der færre tog mellem Østerport, København H, Københavns Lufthavn og Malmø, lyder det på DSB's hjemmeside.
Der er en fejl på et spor mellem lufthavnen og Malmø, hvilket betyder, at der kun kan køre to tog i timen mellem Danmark og Sverige, skriver DSB.