Nyheder10. februar 2017

Per Stig Møller overrasker med nyt job

Politikeren vender nu tilbage til, hvor han startede sin karriere. Han skal nemlig være radiovært på P1 de kommende uger
https://imgix.seoghoer.dk/media/article/sh-728876.jpg
 Foto: All Over Press Denmark

De fleste kender ham bedst som politiker, hvor han blandt andet har været både udenrigsminister, miljøminister og kultur- og kirkeminister.

Men før Per Stig Møller gik ind i den politiske verden, arbejdede han som journalist hos Berlingskes mediehus og senere i DR, hvor han blandt andet var programchef og radiorådsformand.

Og nu vender Per Stig Møller altså tilbage til der, hvor det hele startede.

Fra på mandag skal han nemlig være vært på seks radioprogrammer på P1, der skal handle om public service.

Her vil han dykke nærmere ned i fænomenet, og blandt andet undersøge, hvordan medieforbruget er forskelligt for unge og ældre.

Samtidig vil han tage fat i diskussionen om nødvendigheden af public service.

Og Per Stig Møller glæder sig tilsyneladende til at komme i gang.

- Det er skægt at være tilbage på den her side af mikrofonen. Jeg debuterede som radiovært den 4. maj 1961 klokken 21.30 med et program om digteren Morten Nielsen. Siden lavede jeg mange radioprogrammer, inden jeg blev politiker. Så på den måde er ringen sluttet, siger han til DR.

Det første program med Per Stig Møller bag mikrofonen sendes mandag den 13. februar klokken 11.30 på P1.

Sponsoreret indhold