Vanvittig Joker-gevinst: Sjællænder vinder 24.522.852 kroner

Det var ikke en helt almindelig lørdag aften for fem heldige danskere, der i dag er vågnet op til en tilværelse med et væsentligt økonomisk overskud.
En heldig Lotto-spiller fra Østsjælland ramte Joker, hvilket betyder, at den nybagte mangemillionær går et ualmindeligt festligt efterår i møde efter at have købt to rækker via sit PLUS-abonnement.
Det skriver Danske Spil i en pressemeddelelse.
Som om det ikke var nok, ramte to Lotto spillere - den ene værende fra Aalborg og den anden Vejle - de syv rigtige tal, der skulle til for at løbe med førstepræmiepuljen.
De deler således en betragtelig pulje på hele 18.000.000 millioner kroner – hvilket altså er den største pulje i halvandet år. I påsken 2022 blev der således vundet 19 millioner kroner i Lotto.
- Det er fantastisk, når der er nye vindere i et af vores lotterier, og hele fem på en aften er helt særligt – også selvom der hver evig eneste uge kommer flere, nye millionærer til. Det bliver aldrig kedeligt at dele gevinster ud til danskerne. Vi er opmærksomme på, at det kan være en stor omvæltning at få millioner af kroner ind på kontoen, og derfor giver vi specialiseret rådgivning til dem, der er så heldige. Det gør vi for at sikre, at vinderne får taget godt hul på det nye kapitel som millionær eller endda mangemillionær, siger Malene Mølgaard, som er adm. direktør i Danske Lotteri Spil, som står bag Lotto.
Så mangler vi lige to.
For den omfattende gruppe Lottovindere fra lørdagens spil inkluderer også en fra Fyn samt en fra Lolland.
Her var det den såkaldte Millionærchance, som sikrede gevinst, skriver Danske Spil.
Millionærchancen garanterer, at der hver eneste uge findes to heldige danskere, der vinder 1.000.000 kr. De to millionærer findes ved lodtrækning blandt samtlige ugens spillede rækker - uanset om der er gevinst på rækken.
Den ene, nye millionær har spillet fem rækker via sit PLUS-abonnement og kommer fra Lolland. Den anden vinder, som også kan tage 1.000.000 kr. med sig ind i efteråret, er fra Fyn og har spillet med via sin mobiltelefon.