
Nynne Larsen og Peter Birch skal være forældre: - Planlagt, men hurtigt
LÆS OGSÅ: NYNNE LARSEN ER GRAVID
- Det er overvældende, men vi har jo vidst det længe, siger Nynne Larsen og Peter Birch nærmest i kor, da SE og HØR fanger dem over telefonen og ønsker tillykke med den netop annoncerede graviditet.
Realityparret, som faldt for hinanden i sommer i Viaplay-hittet "Sommer i Magaluf", skal have deres første fælles barn, og på Instagram vælter det ind med lykønskninger fra nær og fjern.
Guldklumpen, som de kommende forældre endnu ikke kender kønnet på, ventes at melde sin ankomst i slutningen af oktober, kan man læse på Instagram.
- Jeg var lidt nervøs for at dele det. Jeg har jo godt vidst, jeg skulle lægge det op, men pludselig kom dagen. Det er jo så stort og så privat på en måde, men det kan jo heller ikke holdes privat, siger Nynne til SE og HØR.
- Jeg har taget lidt på, har svært ved at passe mit tøj, og jeg synes efterhånden, det var anstrengt, at jeg skulle gå og skjule det. Også fordi jeg jo er glad for det, uddyber hun.

For Nynne er det første gang, hun bliver mor, mens Peter har erfaring med at få et barn. Før han var med i "Paradise Hotel" blev han nemlig far til datteren Milla, som i dag er 15 år.

Planlagt... men hurtigt!
"Divaer i junglen"-deltageren og "Paradise Hotel"-legenden stod for alvor frem som kærester i december, og nogle vil derfor mene, at det er gået stærkt for de to. Det medgiver Nynne.
- Det er da også hurtigt, og det er da også gået hurtigere, end vi havde forventet. Det er ingen hemmelighed, at den var der i første hug, og det tror jeg ikke, vi havde regnet med qua vores alder, fortæller tv-divaen, som fylder 30 i næste måned.
Hun understreger, at graviditeten er planlagt, men både Nynne og den 41-årige ulv havde indstillet sig på at skulle igennem en længere proces for at blive forældre.
- Jeg troede, det var noget, vi skulle bøvle med, for man hører jo meget om barnløshed, og det er jo så forfærdeligt. Med vores alder taget i betragtning havde vi snakket om, at det nok ville tage et år eller to, og det ville være sent at gå i gang om et til to år, forklarer hun.
Siden Nynne og Peter for alvor fandt hinanden i sommer, har de ikke set sig tilbage.
Hele sommeren tilbragte de sammen, og ganske hurtigt flyttede de to tv-turtelduer også sammen.
- Jeg har jo en i forvejen, og det er ikke nogen hemmelighed, at jeg rigtig gerne ville have et barn, og det ville Nynne også, siger Peter og fortsætter:
- Det eneste, jeg har været lidt skeptisk over, er, at vi har kendt hinanden i mange, mange år, men vi har jo ikke været kærester i mange år.
Selv om de kun har været officielt kærester i under et år, så er Nynne og Peter helt sikre på, at de skal være sammen resten af livet. Og til oktober skal de altså være forældre til deres første fælles barn.
