Reality3. februar 2022

Sille Nimholm fortryder "Paradise": - Kunne jeg gøre det om, var jeg aldrig taget afsted

"Paradise Hotel" blev ikke den lykkelige oplevelse, som Sille Nimholm havde håbet på. Nu fortæller hun, at hun fortryder sit ophold på hotellet, og at hun aldrig ville være taget afsted, hvis hun kunne gøre det om.

Sille Nimholm fik knust sit hjerte for rullende kameraer i "Paradise Hotel" af sin daværende kæreste David Jarsbo. Siden har hun måtte håndtere sit livs største krise under offentlighedens bevågenhed.

Og det har været hårdt for den blonde skønhed, som ikke just kigger sit tilbage på sit tv-eventyr i Mexico med glæde.

- Kunne jeg tage min beslutning om, i forhold til at rejse til ”Paradise”, så havde jeg aldrig taget afsted, siger Sille i et interview med TV 2 Echo.

Artiklen fortsætter under billedet...

https://imgix.seoghoer.dk/media/article/paradise_finale_2021_10_16dec21.jpg
 Foto: Søren Lamberth

Minderne fra "Paradise" er ikke nogen, som Sille tænker tilbage på med smil (Foto: Søren Lamberth)

I videointerviewet ruller SE og HØRs artikler og videoer fra finaleugen, hvor det hele ramlede for Albertslunderen. Her gik hun og David fra hinanden, og finalens afgørelse med en smadret kugle på 500.000 kr. blev vist på skærmen.

- Jeg synes, at det har været enormt hårdt, at mit mest sårbare øjeblik har været overalt. Især fordi, når alle andre ser det, der er jeg stadig i det, fortæller Sille og fortsætter:

- Jeg står der og føler mig enormt svigtet af et menneske, jeg oprigtigt troede, jeg kunne stole på.

I interviewet kommer hun også ind på sin relation med David og deres forhold, som hun kalder for dyb - i hvert fald for Silles vedkommende.

Artiklen fortsætter under billedet...

https://imgix.seoghoer.dk/paradise_finale_2021_208_16dec21.jpg
 Foto: Søren Lamberth

Bruddet mellem David og Sille var på alles læber, da historien rullede. Det har taget hårdt på hende, mens ekskæresten David ikke har givet meget lyd af sig, siden "Paradise" sluttede på tv (Foto: Søren Lamberth)

- Min og Davids relation inde på hotellet udvikler sig ret hurtigt til at blive dybere for mit vedkommende i hvert fald. Og selv om man er en benhård pige fra Vestegnen – eller hvor man er fra – så er det begrænset, hvor meget man kan holde til af svigt og løgne, siger "Paradise"-skønheden.

Generelt har Sille ikke holdt sig tilbage fra at snakke om David. For en måned siden gik hun til angreb på ekskæresten og anklagede ham for både utroskab og narkomisbrug.

Åbner mere op

Det offentlige brud med David og den efterfølgende mediestorm tog hårdt på Sille. Men hun har også lært en hel del.

- Jeg har lært rigtig meget af det, men jeg synes fandeme også til tider, at det har været nogle sindssygt hårde tæsk, som jeg en gang imellem godt kunne have været foruden, fortæller Sille og uddyber:

- Jeg har også fundet ud af, at jo mere jeg åbner op for min sårbarhed, og hvad jeg dealer med, jo mere kan folk relatere til mig.

Se videoen her:

Sponsoreret indhold