Sy Lees blog: Han gjorde mig rød i hovedet
Omg honeybees, lige før stod jeg af regionaltoget fra Fyn til KBH. Jeg var så endt på Nørreport st., og jeg var i mine egne tanker og havde stress på, da jeg slæbte alt for mange sager. Typisk mig! Jeg har været vant til al den “larm” i KBH, som jeg normalt aldrig lægger mærke til, men da jeg står af toget, opdager jeg hvor hektisk og larmende det er ift. provinsbyen, Vollsmose i Odense, hvor jeg har haft en turbulent opvækst.
Jeg stopper op og prøver at få styr på mine tasker, og jeg sætter mig ned på hug, kommer der en fin fyr hen til mig og stirrer og smiler. Jeg tænker, har jeg noget siddende på mit ansigt oder was. Han bliver ved med at smile og jeg kigger på ham, og han siger: “Du er seriøst den smukkeste asiat, jeg har set i mit liv.” Og for første gang i mit liv rødmer jeg. HAHA… Jeg rødmer aldrig og jeg bliver sjældent genert. Jeg er jo meget direkte og jeg siger som tingene er og skammer mig aldrig, for jeg står ved det, jeg siger og gør.
MEN den her fyr fik mig sgu til at rødme for første gang i lang tid, og jeg vidste ikke, hvad jeg skulle sige end bare tak efter en lang stille pause fra min side af. Det ligner sgu da ikke mig! Mig stille og genert?! Han blev ved med at spørge ind til mig osv. MEN der var mange folk omkring os, og jeg havde ikke lyst til at konversere, og han skulle nå sit tog, blev jeg lettet. Jeg ville bare hjem i en FART! Jeg tænkte, hold da op han er modig!
Jeg prøver jo ikke den dating app “Tinder”, som folk snakker om! Jeg skal bare gå en tur rundt i KBH haha… Jeg får seriøst mange henvendelser, og jeg tager dem aldrig til mig. Måske burde jeg tage disse søde henvendelser til mig og slappe mere af med arbejdet?! MEN som mit liv er lige nu, har jeg ikke tid til flings og dating, og desuden er der ikke mange, der tiltaler mig i DK. Jeg tror, at jeg er født i det forkerte land.
Sy Lee: Endelig fik jeg fingre i Christopher
Jeg kan virkelig mærke, at jeg er tilbage i KBH, og sikke en velkomst jeg har fået! Jeg griner af det nu! Så noget oplever man sjældent i Vollsmose, for jeg har aldrig oplevet så noget derover, udover når jeg er i Californien, hvor fyre og piger spørger efter ens nummer. Jeg har simpelthen ikke tid til den slags. Mit arbejde, venner og familie fylder så meget! Jeg bliver smigret, men jeg tager det aldrig til mig. Jeg er virkelig kræsen, at det er så slemt, så jeg vil heller være alene.
Sy Lee: Brunstig i biografen! Jeg stripper
Det er skønt at være tilbage og nu er det tilbage til mit fitness-firma “FitnessGoal” (link fjernet) og mine klienter. It’s good to be back! Jeg glæder mig til Copenhagen Fashion Week .TONI&GUY lead stylist skal style mit hår klar, og jeg skal se de forskellige modeshows de næste par dage. I’m back honeybees!