Sport5 timer siden

40 år i dag: Cristiano Ronaldo skulle have været en abort

Han er muligvis verdens bedste fodboldspiller nogensinde, men Cristiano er ikke kommet nemt til sin succes
Cristiano Ronaldo foran et Al Nassr-logo
I dag kan Ronaldo heldigvis lave grin med, at hans mor slet ikke ville have ham, da hun blev gravid.
 Foto: Ritzau Scanpix (Ahmed Yosri)

Når Cristiano Ronaldo puster 40 lys ud i sin fødselsdagslagkage i dag, kan han sende en kærlig tanke til den gud, der gav ham det unikke fodboldtalent.

For fejringen kunne foregå i ren luksus takket være de milliarder, han har tjent på at spille det smukke spil, og undervejs har han fået absolut intet forærende. Ja, faktisk kan han skifte "Happy Birthday"-sangen ud med en Kim Larsen-klassiker og skråle med på "det var godt at vi blev født, før aborten den blev fri - oh yeah".

Fodboldstjernen blev nemlig født i fattige kår på den portugisiske ø Madeira af en mor, der siden har fortalt, at hun egentlig ville have haft en abort, da hun fandt ud af, at hun var gravid. Men i 1985 kunne man ikke bare få en abort uden en god grund, og lægen nægtede at give hende den.

- Nogle gange laver Cristiano sjov med mig og siger: "Du ville ikke have, at jeg skulle være født. Men nu kan du se, at jeg hjælper jer alle." Og så griner vi lidt af det, har mama Maria Dolores dos Santos Aveiro fortalt.

Cristiano Ronaldo med sin kæreste og sin mor i Juventus-tøj
Mor er den bedste i verden, mener Cristiano, der stadig har mama helt tæt på sig - også da han fejrede et italiensk mesterskab sammen med kæresten, Georgina.
 Foto: Ritzau Scanpix (Jonathan Moscrop/Sportimage)

Familien var så fattig, at lille Cristiano – der fik mellemnavnet Ronaldo, fordi faderen elskede USA’s daværende præsident Ronald Reagan – ikke kunne få sine egne fodboldstøvler, da han begyndte at vise interesse for spillet. I stedet måtte han arve en fætters fodtøj, når denne voksede ud af dem.

Allerede som 11-årig forlod Cristiano sin familie. Han tog ind til fastlandet for at spille fodbold – hans mål var at blive verdens bedste, og han holdt fast i drømmen, selv om han savnede sin mor frygteligt.

Til gengæld imponerede han alle i Lissabon-klubben Sporting, og han var da også på førsteholdet som 18-årig, da Sporting spillede en venskabskamp mod Manchester United. Her drev den lynhurtige portugiser så meget gæk med de engelske modstandere, at de skyndte sig at købe vidunderbarnet, og siden har han været en af verdens bedste og mest kendte fodboldspillere.

Den succes nåede hans far aldrig rigtig at opleve. Han var alkoholiker frem til sin død i 2005, og han nåede altså aldrig at se sin søn blive kåret som verdens bedste spiller eller vinde EM for Portugal. Til gengæld satte papa tydelige spor i Cristiano: Sønnike rører ikke alkohol.

Eneste undtagelse var efter sigende den aften i 2016, hvor Portugal blev europamestre for første gang. Her fik Cristiano et glas champagne og "vist blev lidt beruset”, har han fortalt.

Måske den store, runde dag også bliver fejret med en lille en, hvis han kan opdrive den i sine nye omgivelser i Saudi-Arabien, hvor han for tiden spiller - og bor sammen med sine fem børn og kæresten - eller er det konen? - Georgina Rodriguez.

Sponsoreret indhold