Sport3 timer siden

Brian Holm troede aldrig det skulle lykkes at få børn: Gennem 5-6 ufrivillige aborter

Den tidligere cykelstjerne og nuværende cykelekspert og kommunalpolitiker nåede til et punkt, hvor han havde givet lidt op på tanken om at få børn - indtil det så skete
Brian Holm fortæller om, hvor svært det var for ham og ekskonen samt hans nuværende partner at få børn.
Brian Holm fortæller om, hvor svært det var for ham og ekskonen samt hans nuværende partner at få børn.
 Foto: Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix

– Selvfølgelig er min kone en meget bedre forælder, end jeg er. Jeg har egentlig aldrig været specielt glad for børn. I hvert fald ikke andres. Så ender man jo med at kunne lide sine egne.

Sådan sagde Brian Holmblandt andet, da han sidste var gæst i SE og HØR-podcasten "Af Banen.

Nu fortæller han så, at han på et tidspunkt lidt havde opgivet at få børn - blandt andet på grund af flere ufrivillige aborter. Det fortæller han i DR-podcasten "10-20-30".

- Jeg har altid gerne ville have børn, men efter forskellige ægteskaber og fem-seks ufrivillige aborter tænkte jeg, at det bliver ikke i det her liv.

- Jeg tror på mange måder, så havde jeg tænkt, at det nok var bedst ikke at få børn. Folk bliver skilt alligevel, og de brokker sig altid over deres unger, så det var nok nemmere uden. Jeg havde accepteret, at jeg ikke blev far.

Alligevel endte det med at lykkes, da han med partneren Christina blev forældre til sønnen Albert i 2003.

Dog først efter to ufrivillige aborter, fortæller han.

Parret fik senere også datteren Mynte.

Brian Holm var før det forhold gift med Nikoline Riget. De to gik fra hinanden i 2000.

Du kan høre hele "Af Banen"-afsnittet med Brian Holm herunder:

Sponsoreret indhold