Sport6 timer siden

Henrik Møllgaard løb fra klar aftale: Troede, jeg var en anden mand

Landsholdsikonet ser tilbage på en lang og flot karriere
Henrik Møllgaard er ked af måden, han skred på. 
Henrik Møllgaard er ked af måden, han skred på.
 Foto: Kaspar Wenstrup

Om lidt er det hele slut, men 40-årige Henrik Møllgaard skal lige nå at have det sidste med.

Det er blandt andet en "farvel-landskamp" lørdag mod Frankrig, hvor han skal hyldes sammen med Mikkel Hansen og Niklas Landin.

Til sommer lægger han så håndboldskoene på hylden for alvor, og det har uomtvisteligt været en fantastisk karriere, Aalborg-spilleren snart kan kigge tilbage på.

Men har der alligevel været nogle fortrydelser undervejs? Nej, egentlig ikke, fortæller han kort inden den sidste landskamp.

Der er til gengæld en stor beslutning tilbage i 2015, der stadig sidder i ham - nemlig da han løb fra aftalen med Skjern Håndbold for i stedet at smutte til Frankrig.

- Der var måske et skifte til Paris, som jeg ikke har været specielt stolt over måden, det blev gjort på, men det har også gjort mig til den, jeg er.

https://imgix.seoghoer.dk/2025-03-14/20230130_JSU7153-1-1.jpg
Henrik Møllgaard og konen Christina efter VM-guldet i 2023.
 Foto: Jesper Sunesen

Møllgaard havde netop skrevet under på en ny aftale med Skjern Håndbold, da han så vendte på en tallerken og takkede ja til PSG i stedet.

- Der var nogle ting omkring den mand, jeg troede, jeg var. Jeg var klar til at løbe fra en aftale, selvom jeg troede, at jeg ikke var. Når jeg har skrevet under på en kontrakt, så er jeg selvfølgelig klar til at overholde den. Det var jeg så ikke, så snart der stod noget, der var ekstremt spændende.

- Det betyder ikke, at jeg ikke ville gøre det samme igen, for det fik både mit spil på op på en helt anden hylde, gav mig nogle muligheder og også nogle muligheder som familie, jeg ikke ville være foruden.

Henrik Møllgaard har så til gengæld også en masse ting at være stolt over fra den efterhånden lange karriere.

Fire VM-guldmedaljer og to OL-guldmedaljer er bare få blandt mange meritter.

Sponsoreret indhold