Jan Larsen erkender fejl i Mikkel Hansen-håndtering: – Det har ramt mig

LÆS OGSÅ: Gjorde comeback: Nu taler Mikkel Hansen igen efter sygemelding
Det kom som et chok for mange, da Mikkel Hansen i februar lagde sig syg med symptomer på stress.
Et halvt år senere var Aalborg-spilleren så tilbage på træningsbanen, og han er nu igen en fast del af det danske storhold.
For direktør i Aalborg Håndbold, Jan Larsen, var det en yderst ubehagelig oplevelse, at en af hans spillere havde det så dårligt.
Det fortæller han i SE og HØR-podcasten "Af Banen".
– Uanset hvem det gælder, så er det virkelig kedeligt og tragisk på mange områder. Vi kigger da også indad og tænker, om vi lavede nogle fejl, og det gjorde vi da helt sikkert.
Føler man som direktør et ansvar, når en af ens ansatte går ned med stress?
– I den grad! Det har da ramt mig. Vi har også kigget tilbage og tænkt, at vi skulle have gjort ting anderledes. Det har jeg også snakket med Mikkel om, siger Jan Larsen.
– Hvad der lå til grund for det, holder vi selvfølgelig for os selv, men det gjorde selvfølgelig ondt at se Mikkel have det så dårligt, og at han havde behov for at trække stikket.

Nu er Mikkel Hansen tilbage på banen, men situationen har sat sig i direktøren.
Især nu, hvor en anden Aalborg-spiller, Thomas Arnoldsen, er ude med nogle af de samme stresssymptomer.
– Det har været en øjenåbner. Vi skal passe på og værne om folk tæt på os.
Hør hele podcasten med Jan Larsen herunder: