Sport5 timer siden

Kong Frederik fremhæver landsholdets særlige minutter i hyldesttale

På København Rådhus valgte kong Frederik at lægge vægt på den danske suverænitet ved VM-slutrunden i sin tale
Straksbillede:Billedet er sendt direkte fra kameraet. Derfor er det ikke billedbehandlet.
Kong Frederik holdt en kort og rosende tale til de sejrsige danske håndboldkrigere.
 Foto: Martin Høien

12,5 mål.

Så meget har det danske håndboldlandshold i gennemsnit vundet med i de ni kampe, de netop har spillet ved VM, hvor det ikke overraskende blev til guld igen igen.

Den danske suverænitet er ikke gået kongehusets næse forbi, hvor kong Frederik tilsyneladende har fulgt med, selv om det ikke blev til kongeligt besøg i Oslo ved finalen.

Det har han netop gjort klart mandag aften ved landsholdets fejring på Københavns rådhus.

- Fans i alle aldre, beundres af jeres spillestil. Fire gange VM er aldrig sket før, men I gjorde det. I var storfavoritter og tog rollen på jer, lød det blandt andet rosnede fra kong Frederik.

https://imgix.seoghoer.dk/2025-02-03/_MHO8084.jpg
Under kongens tale stod de danske spillere pænt på række og lyttede til de rosende ord.
 Foto: Martin Høien

De 12,5 minut er ikke eneste statistik, som imponerer, når man læser op på VM 2025. Landsholdsherrerne har nemlig nærmest kun ført i alle ni kampe, de har spillet.

- Modstander efter modstander er blevet løbet over ende. Tre minutter har I været bagud i hele turneringen, fortalte kong Frederik stolt ved talerstolen.

Mandagens fejring slutter ingenlunde ved rådhuspandekagerne. Ifølge landstræner Nikolaj Jacobsen skal spillerne herefter ud at spise og så skal der ellers festes.

SE og HØR har allerede erfaret, hvor nattens timer skal bruges, og det viser sig at være på en kendt natklub.

Læs mere om det her.

Sponsoreret indhold