Sport4 timer siden

Newcastle slår Liverpool og vinder første trofæ siden 1969

Med finalesejren i den engelske Liga Cup over Liverpool har Newcastle endelig brudt deres trofætørke
For første gang siden 1969 har Newcastle United vundet et trofæ. Det sker efter søndagens sejr over Liverpool i Liga Cup-finalen.
For første gang siden 1969 har Newcastle United vundet et trofæ. Det sker efter søndagens sejr over Liverpool i Liga Cup-finalen.
 Foto: Henry Nicholls/AFP/Ritzau Scanpix

Newcastle United gjorde bookmakernes forudsigelser til skamme, da holdet søndag vandt 2-1 over Liverpool i finalen i den engelske Liga Cup.

Dermed har klubben vundet et trofæ for første gang siden 1969, hvor Newcastle triumferede i den hedengangne Inter-Cities Fairs Cup.

Det seneste hjemlige trofæ kom i hus tilbage i 1955. Her løftede holdet FA Cup-pokalen for 70 år siden.

Liverpool havde overtaget i boldbesiddelsen, men kunne ikke forhindre Newcastle i at komme foran 2-0.

Først scorede Dan Burn kort før pausefløjtet, inden Alexander Isak efter 52 minutter fik Newcastles fans på Wembley Stadium til at bryde ud i vild jubel.

Der blev spænding lige til det sidste, da Federico Chiesa efter videogennemgang fik godkendt sin reducering.

Målet, der blev scoret i tillægstiden, blev i første omgang annulleret for offside.

Liverpool havde efterfølgende få minutter til at fremtvinge en udligning og dermed sende kampen ud i forlænget spilletid.

Det lykkedes imidlertid ikke, og så kunne Newcastle-spillerne fejre finalesejren og klubbens første trofæ i mange årtier.

Det har været en mareridtsuge for Liverpool, der i midtugen blev sendt ud af Champions League i ottendedelsfinalerne af Paris Saint-Germain.

Sponsoreret indhold