Nicolai Vallys fik ADHD-diagnose som 27-årig: Fik hjælp af veninde
![Nicolai Vallys fik i 2023 diagnosen ADHD. ](https://imgix.seoghoer.dk/2025-02-11/20250110-134513-L-1920x1280web.jpg?auto=format,compress&fit=crop&ar=394:221&crop=faces,entropy)
Han har egentlig altid været opmærksom på, at han kæmpede lidt med koncentrationen og evnen til at sidde stille.
Alligevel skulle Nicolai Vallys fylde 27 somre, inden han rent faktisk fik den diagnose, han formentlig burde have fået mange år tidligere - nemlig ADHD.
Og havde det ikke været for en venindes omsorgsfulde skub, så var det måske aldrig sket.
- Jeg tror altid, jeg har følt mig lidt anderledes i forhold til andre, uden sådan helt at have vidst, hvad det helt præcis var. Jeg havde en bekendt, som arbejdede for en psykiater, og hun sagde ofte, at jeg skulle prøve at gå videre med det og blive udredt, fortæller han til Brøndbys hjemmeside.
- Og så gik det hen ad vejen lidt op for mig, at måske kunne der være noget om det.
På den måde fik Vallys i efteråret 2023 stillet den diagnose, han aldrig havde fået.
Nu opfordrer han andre til at opsøge samme hjælp, hvis man har brug for det.