Poul-Erik Høyer trækker stikket: Kæmper med Parkinsons sygdom

LÆS OGSÅ: Trump blander sig i NFL-draftens store overraskelse: Er I dumme?
Den danske badmintonlegende Poul-Erik Høyer stopper som præsident for det internationale badmintonforbund (BWF).
Det skyldes blandt andet, at han kæmper med Parkinsons sygdom.
Det fortæller han til TV 2 Sport.
- Det har været spændende, og det har været en god oplevelse. Jeg har været mest tilfreds med den tid og hverdag, som jeg har været en del af, hvor jeg har nydt hvert eneste sekund. Men der er også et tidspunkt, når man har Parkinsons, hvor man skal kende sin besøgelsestid og sige, at vi trækker stikket her. Det er så nu, fortæller Poul-Erik Høyer.
Poul-Erik Høyer fik konstateret sygdommen Parkinsons i i 2015, og selv om han har kunnet passe sit arbejde som præsident, har han nu valgt at sige stop.
Han fortæller blandt andet, at nedsatte bevægelser og stivhed i musklerne hæmmer ham.
Poul-Erik Høyer har stået i spidsen for forbundet de seneste 12 år, og nu overlader han tjansen til Patama Leeswadtrakul fra Thailand.

Selv om Høyer er færdig som præsident for det internationale badmintonforbund (BWF), betyder det ikke, at han er endegyldigt færdig med badmintonverdenen.
Til TV 2 Sport fortæller han nemlig, at han stadigvæk har gåpåmod, og at man måske ser ham et andet sted i den verden.
Den 59-årige stjerne vandt i 1996 guld ved OL og har siden karrierestoppet været en magtfuld sportspolitiker.
Ud over topposten hos BWF har han været medlem af Den Internationale Olympiske Komité (IOC)