Tommy Kjærsgaard stopper på TV3 Sport efter 15 år

- Efter 15 fantastiske år er jeg stoppet hos TV3 Sport. Jeg har nået et to-cifret antal Super Bowls og dækket events som VM i cykling, Wimbledon, EM i fodbold og flere store europæiske fodboldligaer. Og ikke mindst har jeg været helt tæt på den danske Superliga sæson efter sæson.
Sådan starter Tommy Kjærsgaard sin besked ud på de sociale medier, hvor han fortæller, at han nu er fortid hos sportsproducenten.
Til SE og HØR fortæller han, at der er tale om en fælles beslutning mellem ham og TV3 Sport, og at det nu er tid til nye udfordringer efter at have arbejdet samme sted i 15 år.
Tommy Kjærsgaard har særligt været en del af den mangeårige dækning af NFL på kanalen, men i den netop afsluttede sæson havde TV2 rettighederne til at sende NFL på dansk tv.
Selvom mange i kommentarsporet håber på, at han nu skal være en del af TV2 og deres NFL-dækning fortæller TV-værten, at han skal mærke efter i maven, før han tager en beslutning om fremtiden.
Han lægger dog ikke skjul på, at NFL har en særlig plads i hjertet.
- Jeg vil altid elske NFL og have en stor kærlighed for dækningen. Jeg synes, at det er en vigtig sport at få dækket til danskerne, siger Tommy Kjærsgaard til SE og HØR inden han sætter et par ord på TV2’s dækning af sporten.
- Jeg var meget glad for at se Hjalte (Froholdt, dansk NFL-spiller for Cleveland Browns, red.) til Super Bowl-dækningen. Jeg kender Jimmy Bøjgaard og Jesper Elming fra gamle dage og det er herligt at se dem grine i TV-studiet igen.
Efter han har annonceret sit stop på TV3 Sport, har han oprettet foredragsvirksomheden ”Blip Båt Stories”, der er opkaldt efter Kim Larsens sang.
Årsagen er, at han er åben for at arbejde med andet end sport i fremtiden.
- Jeg vil gerne tale om større emner som eksempelvis ledelse og personlig motivation, men jeg kan nok ikke undgå at starte med at tale om sporten og mine personlige oplevelser gennem mit arbejde.
I alt har han arbejdet med 21 forskellige sportsgrene i løbet af sine sidste 15 år, og derfor bør der være rigeligt med historier at fortælle om under det nye firma.