Var du vild med “Lost”? Så glæd dig til “From”
Hvis du var vild med kultserien “Lost”, så er der ingen tvivl om, at du godt kan glæde dig til “From”, der kommer på C More tirsdag den 16. august.
Vi har haft lov at se hele første sæson af "From", inden den lander til streaming hos de danske seere – og det er en serie, som man kan sluge afsnit efter afsnit af. Vi lover, at der ikke er spoilers – det ville simpelthen være synd at afsløre noget andet end den handling, man allerede kan læse sig til.
Det er producenterne af kultserien “Lost”, der står bag serien, og her rammer de plet med et mysterium iblandet noget gys.
Midt i USA ligger en lille bitte by, som du – af uvisse grunde – ikke kan slippe væk fra. Hvis du først er der, så lader det til, at der ingen vej er ud.
Skoven, der omkranser byen, gemmer på uhyrligheder – og det holder folk fanget.
Familien Matthews er på bilrejse, da de kører igennem den mystiske lille by – lige gyldigt hvor meget de prøver at køre væk fra byen – så kører de i ring – selv om de ikke drejer, og så ender de tilbage midt i byen hele tiden. Familien ender i et slemt biluheld, og derfra tager tingene fart.
Alle folk i byen, har været igennem det samme som familien Matthews – og de er alle fanget. Som om det ikke er nok, at man ikke kan slippe væk, så hjemsøges byen af farlige væsner hver aften efter mørkets frembrud – reglerne er klare: lås døren og sørg for, at vinduerne er sømmet fast, så de ikke kan åbnes – så er du (nok) i sikkerhed. Men lad for guds skyld være med at åbne for væsnerne, som vil gøre alt for at komme indenfor – og det kan ende i et horribelt blodbad.
Familien Mathews og alle de andre i byen skal nu kæmpe for deres egen overlevelse, mens de leder efter en vej ud af.
Rollelisten har en gammel “Lost”-kending, Harold Perrineau, som byens sherif, Boyd Stevens – i “Lost” spillede han Michael Dawson i 64 episoder – og det giver fint mening, at producenterne har valgt en gammel kending fra deres store hit fra nullerne, for han er virkelig god i rollen som sheriffen.
En anden man måske genkender fra andre serier er familiefaderen Jim Matthews, som spilles af Eion Bailey – som du måske har set som Pinocchio i fantasyserien “Once Upon a Time og som Teddy Weizak i den nyeste udgave af Stephen King-serien “The Stand”.
Generelt har man lyst til at følge seriens karakterer, og man er hele tiden optaget af at løse mysteriet om, hvorfor man ender i den lille by – og ikke mindst om der er nogen mulighed for at komme væk igen. Ganske som man i “Lost” også havde en masse mysterier, som skulle løses. Og det er meget vellykket, den måde, som de har formået at gøre “From” virkelig fængende. Det er godt gået, for man kunne være nervøs for, om den kan leve op til at blive sammenlignet med “Lost” – men det kan den!
“From” har i skrivende stund en rating på 7,6 på filmsitet IMBD – ganske fint for en scifi-gyserserie – mens “Lost”, som først rullede over skærmen i 2004 – og fik seks sæsoner – har en rating på 8,3.
Vi kan varmt anbefale, at du tænder for “From” – og sørg for, at du har god tid, for du har ikke lyst til at slukke, før du har set alle 10 afsnit.
Sæson 1 kan ses på C More fra den 16. august – og det er officielt allerede, at der kommer en sæson 2.