Viralt27. september 2022

Bidt af giftig slange: Nåede at efterlade hjerteskærende besked, før han døde

En 40-årig mand, der døde af et slangebid, nåede at efterlade en hjerteskærende talebesked til sin hustru, før han udåndede
Sebastian døde, efter han blev bidt af en slange. Inden han udåndede, nåede han at efterlade en hjerteskærende besked til sin hustru.
Sebastian døde, efter han blev bidt af en slange. Inden han udåndede, nåede han at efterlade en hjerteskærende besked til sin hustru.
 Foto: Privat

Blot seks timer før han døde, nåede Sebastian Wicker at efterlade en talebesked til sin hustru, hvor han fortalte, hvor højt han elskede hende.

Det skriver Mirror.

Den 40-årige mand var forinden blevet bidt af en slange, mens han arbejdede som landforvalter i Mozambique – et område, der huser flere giftige slanger.

Sebastian blev formentlig bidt af enten en sort mamba eller en skovkobra, mens han arbejdede i området. Begge slanger bærer en gift, der på kort tid kan slå et menneske ihjel.

Sebastian var sammen med en kollega, da han blev bidt. Kollegaen have en dosis modgift, som Sebastian straks modtog, inden de hastede mod hospitalet.

Den sorte mamba er én af verdens mest giftige slanger. 
Den sorte mamba er én af verdens mest giftige slanger.
 Foto: Scanpix Denmark

Imens nåede den 40-årige mand at efterlade en talebesked til sin hustru Amanda. På det tidspunkt kunne hun høre på hans stemme, at giften allerede var ved ødelægge hans krop:

- I beskeden kan du høre, at han er ved at miste bevidstheden efter slangebiddet, fortæller Amanda ifølge Mirror.

- Jeg sendte ham en besked, men han svarede ikke, tilføjer hun.

Desværre stod Sebastians liv ikke til at redde. Der var ingen modgift på hospitalet, hvilket betød, at han skulle hastes med helikopter til et andet hospital. Og her var det allerede for sent.

Sebastian var død som følge af slangebiddet.

Foruden hustruen Amanda efterlader han sig også sønnen Oskar.

Sponsoreret indhold