Krimi5. april 2019

Tragedie: To små brødre døde en uge efter pool-ulykke

To små brødre fra Queensland, Australien er døde en uge efter, at de blev fundet livløse på bunden af deres forældres pool
https://imgix.seoghoer.dk/media/article/joshua_og_michael.jpg
 (Foto: Privat)

Et australsk forældrepar har mistet deres to små drenge en uge efter, at de begge blev fundet livløse på bunden af familiens pool.

Det skriver det australske medie News.

2-årige Michael og 16 måneder gamle Josh sov stille ind på Queensland Children’s Hospital en uge efter, at deres forældre fandt dem bevidstløse i familiens pool i Morayfield 26. marts.

De to små brødre blev hastet på hospitalet, hvor lægerne siden kæmpede en brav kamp for at redde deres liv, men uden held.

Forældrene – Joe og Carmen Porter – har i kølvandet på de to tragiske dødsfald udsendt en pressemeddelelse:

- Det er med stor sorg, at vi må meddele, at vores sønner ikke længere er iblandt os.

- Vores familie er meget taknemmelig for den støtte og hjælp, som personalet på Queensland Children’s Hospital har givet os.

Forældrene har efter ulykken fået over 10.000 australske dollars via en indsamling på indsamlingssiden GoFundMe.

Politiet har siden ulykken forsøgt at klarlægge, hvordan de to brødre endte i poolen. Ifølge det australske medie var familiens pool omkranset af et stort hegn.

Sponsoreret indhold